OPUSTITEV KAJENJA in MOJA ZGODBA
Redno kadite (vsak dan prižgete cigareto ali več) ter ste še vedno prepričani, da lahko kajenje opustite kadarkoli si to želite? Opravite preprost test: Zdržite brez cigarete samo 3 dni ! Če ne boste opustili kajenja, je verjetnost, da boste zaradi tega imeli resne zdravstvene težave kar 76%. |
Kajenje je ena najhujših odvisnosti, kar jih moderni človek sploh pozna.
Zaradi učinkovanja nikotina in drugih substanc kajenje ni nevarno samo neposredno za vaše fizično zdravje, temveč neposredno vpliva in ogroža celostno človeško bitje. Ločuje ga namreč od njegove prave narave.
Kajenje usmerja misli, prevzema nadzor nad medčloveškimi odnosi in neposredno narekuje posameznikovo obnašanje ter delovanje.
Se vam ne zdi čudno prepričanje kadilca, da ga cigarete sproščajo in pomirjajo, meritve krvnega tlaka pa dokazujejo ravno nasprotno? Ali pa, da bo žvečilni gumi prekril grozljiv smrad iz ust po pokajeni cigareti? Si res kdo res želi smrdeti iz ust kot pepelnik? Vprašajte nekadilce, kako se počutijo v avtobusu ob nekom, ki je ravno pokadil cigareto?
Očitno je nekaj hudo narobe z razmišljanjem kadilca. Problem je, da kadilec tega noče (in tudi ni sposoben) razumeti. Nadzor nad svojim življenjem je zavestno prepustil kemijski spojini.
A že samo nekaj dni brez cigaret sprosti receptorne kanale toliko, da kadilec lahko npr. ponovno zavoha smrad okoli sebe. Zanimivo, da marsikoga to odvrne od kajenja. Kot da bi se zbudili iz omame.
A kadilec mora zbrati pogum, se soočiti svojimi miselnimi vzorci in jih sprejeti. Šele nato se lahko spreminjajo. Prav ti vzorci so ga namreč napeljali v kajenje in se nato v kajenju še utrdili.
Proces opuščanja kajenja poteka "iz notranjosti navzven" in se dotika različnih vidikov življenja, ki si kot koščki sestavljanke zaslužijo vso vašo pozornost
Razumevanje težav, s katerimi se lahko soočite v procesu opustitve kajenja vam pomaga, da boste dokončno nekega dne cigaretni odvisnosti lahko dejali „Adijo in nikoli več!“
Razumevanje težav, s katerimi se lahko soočite v procesu opustitve kajenja vam pomaga, da boste dokončno nekega dne cigaretni odvisnosti lahko dejali „Adijo in nikoli več!“
Na prvi pogled je kajenje zgolj
slaba navada, ki ima na videz tudi enostavno rešitev : "Ne prižgi
več nove cigarete" – vendar gre za zelo plitek in naiven predlog. Običajno ga predlaga nekdo, ki ni prej še nikoli prižgal cigarete!
Jasno, da je za opustitev kajenja potrebno NE prižgati nove cigarete – in to dan za dnem. A če se v zadevo ne poglobite dlje od : „Zdrži, pa bo!“, verjetno ne bo od vsega skupaj nič.
Jasno, da je za opustitev kajenja potrebno NE prižgati nove cigarete – in to dan za dnem. A če se v zadevo ne poglobite dlje od : „Zdrži, pa bo!“, verjetno ne bo od vsega skupaj nič.
Medtem, ko je danes že splošno
sprejeto, da je odvisnost od kajenja nikotinskih cigaret tako fizična kot
psihična, je povezava vidikov v konceptu zdravja še precej daleč
od razumevanja širše javnosti.
Kajenje je...
|
|
Opustitev kajenja zahteva celosten pristopa, ki vključuje preučitev posameznega vzroka in učinka nikotinske odvisnosti ter vpliv, ki ga ima le-ta na vaše osebno življenje. Uporabi se vse pridobljene informacije zato, da se lahko celovit in učinkovito izdela pot za opustitev kajenja ter življenje s polnimi pljuči.
Ponovno odkrivanje sebe in sprožilci za prižiganje cigaret
Prvi korak je razumevanje delovanja povezave med zavestjo, podzavestjo, vplivom naših mentalnih slik na naše delovanje in naše rezultate ter pravilno razumevanje občutka „olajšanja“ po prižgani cigareti.
Od enostavno prepoznanih viškov potrebe po cigaretah (npr. po kosilu, zjutraj po prebujenju, ob premoru pri delu, po spolnem odnosu itd.) do globjih emocionalnih stanj, ki se jim izogibate preko kajenja; pričeli boste razvijati celovito razumevanje vašega osebnega odnosa, ki ste ga razvili in ga vzdržujete s cigareti.
Če ste pri iskanju odgovorov vsaj malo vztrajni, boste slej ko prej naleteli tako na vzorce obnašanja kot same miselne procese, ki vas neprestano ženejo k potrebi po cigareti. Mogoče se globoko v sebi že sedaj zavedate nekaterih „emocionalnih“ resnic, ki vas zadržujejo zvezane v nikotinski odvisnosti.
Če je temu tako, se verjetno zatekate k enostranski zaznavi in razumevanju posameznih dogodkov in z njimi povezanih negativnih čustev (jeze, obtoževanja, strahu...), ki vas dnevno razjedajo v samem bistvu vašega bitja.
Pomembno: vsi kadilci niso „emocionalni invalidi“. Če niste v skupini kadilcev, ki cigarete uporablja za očitno emocionalno rešitev, se seveda lahko še vedno izvijete iz nikotinskega primeža. Obstajajo različni nivoji odvisnosti in različne potrebe različnih občutij, ki se jih rešuje preko kajenja.
Običajna pot je, da obstaja nezdrava obsedenost z zunanjim sredstvom za zlagano občutje zadovoljenosti, ki bo v končni fazi vodilo v smrt - če ne boste zmagali v vojni proti vdoru v vaše zasebno življenje.
Kadilci se ne bojijo prenehati kaditi! Strah jih je neznosnega
občutka, ki pride čez nekaj časa in strah jih je, da bo ta neznosen občutek z
njimi vse do konca tega življenja. To seveda ni res. Občutek mine relativno hitro.
Kajenju primerne alternative
Obstajajo tako naravni prehranski in zeliščni dodatki, fizična vadba, čustvena rehabilitacija ter vzpostavitev novih navad preživljanja viška časa. Gre za vzpostavitev ustreznega delovanja v času zase, ko se telo in duh zdravita in vzpostavljata normalno delovanje.
Obstajajo tako naravni prehranski in zeliščni dodatki, fizična vadba, čustvena rehabilitacija ter vzpostavitev novih navad preživljanja viška časa. Gre za vzpostavitev ustreznega delovanja v času zase, ko se telo in duh zdravita in vzpostavljata normalno delovanje.
Da bi svojim čustvom in mislim lahko sledili nazaj do točke, od koder se celovito zdravljene za opustitev kajenja lahko sploh prične, je potrebno preučiti vsako občutje, ki služi kot temelj za potrebo po cigaretah in jih združiti v kategorije: strah, obžalovanje, jeza, itd.
Pogosto se mentalno neravnovesje izbistri skozi različne življenjske situacije. Ko enkrat določite občutja, ki povzročajo večino težav, lahko pričnete z ugotavljanjem posameznih podrobnosti vaše osebne preteklosti, ki je vodila v posamezno emocionalno neravnovesje.
Pogosto se mentalno neravnovesje izbistri skozi različne življenjske situacije. Ko enkrat določite občutja, ki povzročajo večino težav, lahko pričnete z ugotavljanjem posameznih podrobnosti vaše osebne preteklosti, ki je vodila v posamezno emocionalno neravnovesje.
Dobra novica je: KAJENJE LAHKO OPUSTITE !!!
Moja zgodba: (Edvard Kadič)
Kaditi sem pričel 1.septembra l.1983. Zakaj se tako dobro spomnim tega dneva? Bil je moj prvi dan srednje šole. Sicer sem kakšno cigareto ali dve preizkusil že prej, takrat pa sem si na poti v šolo „zares“ tudi kupil škatlico cigaret in sicer modre Astor. Včasih smo jim rekli tudi „kamilice“. Mislim, da jih danes sploh ni več v prodaji. In hkrati sem tudi sklenil, da sem kadilec. (To se mi je zdelo pomembno, saj sem bil na poti k popolnoma novim prijateljem, sošolcem in znancem.)
Od tega dne dalje sem kadil neprekinjeno celih 23 let. In tudi skoraj nikoli nisem razmišljal, da bi s kajenjem prenehal. Povedano drugače: rad sem kadil.
Vedno sem imel pri sebi tri stvari: ključe, denarnico in cigarete. Ko mi je kdo dejal, da kajenje škoduje zdravju, sem mu hitro odvrnil, da poznam veliko ljudi, ki so zelo stari, kadijo in so še vedno zelo živi. Če mi je kdo namignil, da prostor smrdi po cigaretah, sem mu pač odvrnil, da se ljudje tudi potijo in uporabljajo grozne parfume, pa se zato nihče ne pritožuje. Če mi je kdo dejal, da pasivno kajenje škoduje, je bil odgovor podoben: škodujejo tudi izpušni plini, pa zaradi tega ne hodimo peš. In še bi lahko našteval te ljudske modrosti kadilcev, ki sem jih imel za svoje.
Običajno sem pokadil cca škatlico na dan. Imel pa sem tudi obdobja, ko sta šli po dve ali tri škatlice dnevno (in to rdečih Marlboro!). Kdor kadi, dobro ve o kakšnih dozah govorim).
In prav ta obdobja „skrajnosti“ so mi počasi le dala misliti. V času teh "povečanih količin cigaret" sem se namreč zelo težko koncentriral. In iz dneva v dan je bilo samo še slabše tj. vedno več sem kadil, imel sem suha usta ipd. vendar sem se hkrati tudi zavedal, da bom to vedno večjo potrebo nekako moral spraviti pod nadzor, saj povsod in ves dan pa tudi ne morem biti s cigareto v ustih.
Še posebej pa me je začelo motiti, da se mi je neka ideja en dan zdela odlična, že zjutraj naslednji dan pa sem ugotovil, da je bila popolnoma brez veze. Vedno pogosteje sem se spraševal, kako za vraga sem bil včeraj lahko tako butast, da sem o tej ideji sploh resno razmišljal in tako zapravljal svoj čas. Počutil sem se, kot da bi moje misli včeraj delovale drugače kot danes. Kaj kmalu sem to povezal z cigaretami ter povezavo začel tudi podrobneje raziskovati.
Da ne moraliziram preveč o zdravju, smrdljivem zadahu, vonju oblačil ipd.... no, da finančnega učinka sploh ne omenjam. Če pomislim, da danes škatlica cigaret stane povprečno cca 3 eur, sem za cigarete v življenju zapravil cca 25.000 eur.
Ne, ni malo.
Mene je zmotilo predvsem to, da razmišljam „drugače“ pod vplivom večje doze kot pa takrat, kadar je bilo cigaret manj. Iz tega sem izpeljal sklep, da je moja sposobnost razmišljanja BREZ cigaret verjetno še bolj drugačna. A je žal nisem niti poznal, da bi jo lahko prepoznal. Kadil sem namreč od svojega 14.leta dalje in takrat ne le, da nisem poznal sebe, še marsičesa drugega nisem poznal.
Če kadite in ste v moji zgodbi našli vsaj kakšen delček sebe, potem je čas, da opustite cigarete. Vendar - ne takoj!
Če ste o tem že razmišljali potem se verjetno strinjate, da če bi cigarete lahko kar takoj opustili, bi to verjetno že storili.
Ja, vem: Kakšna pa je skodelica kave brez cigareta? Ko pa po kosilu tako paše...
Zagotavljam Vam, da je življenje brez cigaret veliko lepše.
Če želite enkrat za vselej življenje zajeti s polnimi pljuči in se znebiti cigaret, se mi pridružite na kakšnem od mojih predavanj, delavnic ali srečanj in se začnite resno poglabljati vase.
Splača se. Za vas gre!
Splača se. Za vas gre!